Wyślij zgłoszenie
Wyślij zgłoszenie
Dziękujemy za przesłanie zgłoszenia!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Widzisz jakiś błąd lub poradnik nie jest aktualny?

Prowadzisz stronę instytucji publicznej? A może chcesz po prostu ułatwić dostęp do swojej strony również osobom z różnymi dysfunkcjami? W obydwu przypadkach polecamy sprawdzić wtyczkę UserWay, spełniającą standardy WCAG dla stron internetowych.

 

Co to jest standard WCAG?

WCAG to taki zbiór dokumentów, który zawiera zalecenia dotyczące tworzenia stron. Opiera się na 4 najważniejszych elementach:

 • postrzegalność
 • funkcjonalność
 • zrozumiałość
 • solidność
   

Nie są to sztywne zagadnienia techniczne, a jedynie wskazanie kierunku dostosowania strony dla osób z różnymi ograniczeniami dostępu.

Aktualną wersją jest Standard WCAG 2.1 obowiązujący również w całej Unii Europejskiej (oraz np. w Wielkiej Brytanii czy Australii). Ma swoją podstawę prawną - jeśli jakaś instytucja publiczna nie stosuje się do zaleceń, można na nią nałożyć karę pieniężną. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej.

 

Jak zainstalować wtyczkę Userway na stronie

 

 1. Na początku przejdź na stronę userway.org. Wpisz swój e-mail, zaakceptuj zasady użytkowania
  kliknij w "I agree to the UserWayTerms of Use". Następnie kliknij w przycisk "Continue"
   
 2. Wpisz nazwę swojej domeny w polu "Website #1 (required)" następnie kliknij w przycisk "ADD"

   
 3. Wybierz wersję Free wtyczki znajdującą się na samym dole strony. Kliknij w "Skip and Get the Free Accessibility Widget"

   
 4. Skopiuj wyświetlony kod przyciskiem:  Tak skopiowany kod jest już w pełni działającą na stronie wtyczką. Jeśli chcesz dostosować wygląd i położenie przycisku (domyślnie jest niebieski i znajduje się w prawym górnym rogu strony) wciśnij przycisk "Customize your Widget Now". Strona przeprowadzi Cię krok po kroku od zmiany wyglądu i rozmiaru przycisku, do zmiany domyślnego języka na stronie.
   
 5. Skopiowany kod wklej do sekcji HEAD strony:


   
 6. Gotowe :) Teraz wystarczy opublikować stronę, wtyczka znajduje się w prawym górnym rogu. Zachęcamy do sprawdzenia każdej z opcji:

 

Strona przyjazna dla osób z ograniczeniami dostępu - narzędzie WCAG

08 grudnia 2021

 Wstecz

Nie udało Ci się znaleźć rozwiązania problemu? Skontaktuj się z nami poprzez chat online lub zapytaj na naszej grupie na Facebooku.

 

Masz pomysł na nową funkcjonalność?  Koniecznie podziel się nim z innymi.

Możesz też się zapoznać z naszym kursem tworzenia dobrych stron.
Do ogarnięcia w jeden wieczór
.

 

PANEL WEBMASTERA

LOGOWANIE

ZACZNIJ TERAZ

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się